Wysyłasz:
GBP/PLN
Odbiorca otrzyma:
Opłata za przelew :
Czas realizacji:

Wszystko co powinieneś wiedzieć o bezpieczeństwie transakcji w Internecie


Internet na stałe wrósł w nasze życie i jest dla wielu niezbędnym jego elementem. W Internecie czytamy wiadomości, szukamy informacji, uczymy się, słuchamy muzyki, a także oglądamy filmy. W Internecie robimy również zakupy i przelewy - w tym przelewy międzynarodowe. Zakupy w Internecie przy użyciu karty płatniczej to trudny temat zarówno dla sprzedawców jak i klientów. Nie widzimy produktu czy usługi, którą zamawiamy. Musimy najpierw zapłacić, by dostać to czego oczekujemy.

Jeszcze trudniejszy temat to transfer pieniędzy przez Internet czyli przelewy online. Zwłaszcza przelewy międzynarodowe. Powierzamy nasze środki komuś, kto za niewielką prowizję ma przekazać nasze pieniądze do zupełnie innego kraju.

Od strony dostawcy takich usług to spełnienie mnóstwa wymogów jak na przykład zapewnienie najlepszych zabezpieczeń transkacji. Dla klienta to często skomplikowane procedury i wymagania (dokumenty, rejestracja, uzupełnienie danych do transakcji, nr IBAN, kody BIC/SWIFT itp.)

Niestety niektóre firmy oferujące przelewy międzynarodowe idą na skróty. Nie zabezpieczają odpowiednio swoich stron internetowych, nie wprowadzają najlepszych praktyk i rozwiązań w swoich serwisach bo wiąże się to z olbrzymi kosztami dla firmy. Świadczą usługi przekazu pieniędzy i po prostu ryzykują środki swoich klientów.

Inne praktyki, jakie stosują to naliczanie ukrytych opłat lub zmiana kursu w czasie trwania transakcji na niekorzyść klienta.

Są oczywiście też firmy, które starają się działać na rynku przekazów pieniężnych uczciwie, ale ich grzechem są często niejasne procedury, naliczanie sporych opłaty czy prowizji od kwoty oraz długi czas realizacji zleceń. Krótko mówiąc są po prostu nieefektywne. Transakcje trwają za długo i są zbyt drogie. Wielu klientów godzi się jednak na to nie znając alternatywy innej niż banki, których oferta często jest jeszcze mniej korzystna.

Dzięki bardzo szybkiemu rozwojowi sektora usług finansowych w Internecie mamy dostęp do znacznie szerszej oferty niż nam się zwykle wydaje, więc korzystajmy z tego, ale korzystajmy mądrze. Inaczej mówiąc, poszukajmy tańszej i lepszej usługi. Pamiętajmy tylko o kilku ważnych rzeczach, na które musimy zwrócić uwagę, by zagwarantować bezpieczeństwo transakcjom. Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze firmy, której powierzymy nasze środki? Oto kilka wskazówek jak rozpoznać uczciwą i dobrą ofertę w gąszczu pośredników oferujących przelewy szybsze i tańsze niż banku.

Tajemniczy SSL

Po pierwsze bezpieczeństwo Twoich danych. Właściwie zabezpieczona strona firmy oferującej przelewy międzynarodowe powinna mieć szyfrowaną stronę. Najpopularniejszy system zabezpieczeń stosowany przez banki i instytucje finansowe to tzw. protokół SSL, który zapobiega przechwytywaniu i zmienianiu danych.

Jak rozpoznać czy dany serwis korzysta z tego typu rozwiązań? To bardzo proste i wcale nie trzeba znać się na komputerach czy Internecie. Zapewne większość z Was już zauważyła, że wszystkie linki do stron rozpoczynają się od tych znaków http://. Tak wygląda początek linku dla zwykłego serwisu. Strona internetowa, która jest zabezpieczona posiada nieco inny początek https://.

Dla porównania:

Tak wygląda link zwykłego serwisu

A tak wygląda link serwisu zabezpieczonego protokołem SSL

Legalność

Kolejną ważną rzeczą jest to, czy firma oferująca usługi ma do tego właściwe uprawnienia. W przypadku firm oferujących przelewy z Wielkiej Brytanii do Polski wymogi są następujące:

  • firma musi posiadać spółkę (LTD) zarejestrowaną i działającą w Wielkiej Brytanii
  • podlegać pod brytyjski Urząd Skarbowy czyl i HMRC (HM Revenue&Customs)
  • brytyjski odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego czyli FCA (Financila Conduct Authority)

Jeśli serwis oferuje również możliwość realizacji transakcji za pomocą karty debetowej to należy wymagać, by serwis kierował użytkownika na stronę zabezpieczającą płatności kartami w Internecie - 3D Secure (banki Lloyds i TSB nazywają tę usługę ClikcSafe).

Czym jest 3D Secure i dlaczego warto zwracać na to uwagę?

3D Secure to standard zabezpieczeń wprowadzony przez wystawców kart płatniczych VISA i MasterCard. Dzięki 3D Secure płatności kartami w Internecie są w pełni bezpieczne.

Za każdym razem, gdy chcemy wykonać transakcję z kartą płatniczą na stronie internetowej, bank w którym mamy kartę płatniczą pyta nas o specjalne hasło lub kod, którego znajomość potwierdza naszą tożsamość jako właściciela karty. Potwierdzenie to następuje na specjalnej stronie internetowej, na którą powinien przekierować nas serwis, w którym chcemy dokonać transakcji (zapłacić za towar lub przesłać pieniądze). Schemat takiej transakcji wygląda w następujący sposób (na przykładzie strony Ferpay)

Na stronie dostawcy usługi wpisujemy w wyznaczonych miejscach numer naszej karty płatniczej, tak zwany numer CVV oraz ustawiamy datę ważności karty (czyli expiried date).

Następnie potwierdź transakcję klikając w przycisk ZAPŁAĆ KARTĄ.

Następnie potwierdź dane klikając ZAPŁAĆ TERAZ

W tej chwili zostaniesz przekierowany na stronę serwisu 3D Secure Twojego banku. Niektóre banki w Wielkiej Brytanii jak Lloyds czy TSB nazywają tę usługę ClickSafe.

Tak może wyglądać strona zabezpieczająca płatności kartami z Twojego banku

Po wpisaniu hasła i potwierdzeniu zostaniesz przekierowany na stronę usługodawcy, gdzie będzie już czekać na Ciebie podsumowanie Twojej płatności.

W ten oto sposób przeszliśmy zabezpieczenie 3D Secure mając pewność, że nikt nie miał dostępu do naszych danych i dokończyliśmy płatność.

Podsumowanie

Co raz więcej Polaków w Wielkiej Brytanii prowadzi własny biznes, zamawia w kraju towary czy materiały, które są tańsze niż na Wyspach i robi przelewy do Polski na naprawdę spore sumy. Jednocześnie unikają przelewów bankowych, które przy wysokich kwotach generują dodatkowe - często niemałe - koszty (prowizje banku i mało korzystny kurs). Dla nich idealnym rozwiązaniem są szybkie i tanie przelewy do Polski. Dzięki sporej konkurencji na rynku tych usług jest w czym wybierać. Niejedna firma będzie oferować bardzo korzystny kurs i niskie opłaty. Pamiętajmy jednak o powyższych wskazówkach, by uniknąć ryzyka kradzieży danych lub nawet utraty środków. Zanim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z danej oferty, sprawdźmy czy firma, z której usług chcemy skorzystać przy przelewie:

  • działa legalnie na terenie Wielkiej Brytanii
  • jest pod nadzorem FCA i tym samym polskiego KNF
  • ma dobrze zabezpieczoną stronę www
  • nie wymaga żadnych poufnych danych takich jak numer konta bankowego, hasła dostępu i loginy do konta, numer PIN itp.
  • przy płatnościach kartami korzysta z zabezpieczenia 3D Secure. Jeśli spełnia wszystkie powyższe wymagania, to możecie śmiało korzystać z usług tej firmy.