Wysyłasz:
GBP/PLN
Odbiorca otrzyma:
Opłata za przelew :
Czas realizacji:

Jak założyć konto bankowe w Irlandii?


Mieszkasz i pracujesz w Irlandii to już zapewne wiesz, że posiadanie konta bankowego jest koniecznością. Musisz mieć konto bankowe żeby otrzymywać na nie wynagrodzenie ponieważ wielu pracodawców, podobnie zresztą jak w Polsce, nie zgadza się na wypłacanie pensji gotówką ani czekiem.

Jakie dokumenty potrzebuje do założenia konta w irlandzkim banku?

Niezależnie od banku w jakim chcesz założyć rachunek musisz mieć przy sobie zestaw standardowych dokumentów wymaganych w tych placówkach.

 1. Dwa dowody tożsamości, przy czym obowiązkowo wymagany jest paszport (drugim dokumentem może być dowód osobisty lub wydane w Irlandii prawo jazdy),
 2. List potwierdzający zatrudnienie – dokument, który wskazuje źródła naszych dochodów i ich wysokość; może to być formularz P60 (podsumowanie wynagrodzenia wypłaconego w danym roku, wydawane przez pracodawcę) lub odcinek wypłaty (payslip),
 3. Dowód zamieszkania na terenie Irlandii - może to być tzw. utility bill, czyli rachunek za prąd, gaz lub telefon stacjonarny. Banki akceptują również dokument przyznający PPS (Personal Public Service Number), a także certyfikaty podatkowe, polisy ubezpieczeniowe czy dowody zapłaty podatku lokalnego.

Co to jest Personal Public Service Number (PPS)?

Jeśli chcesz zostać zatrudniony na terenie Irlandii musisz złożyć podanie o przyznanie irlandzkiego numeru identyfikacji podatkowej (PPS). To odpowiednik polskiego NIP-u. Dopiero mając ten numer możesz założyć konto bankowe czy korzystać z zasiłków socjalnych. PPS możesz uzyskać w lokalnym biurem Departamentu Opieki Społecznej (Depatment of Social Protection). Więcej informacji o procedurze i wymaganiach można uzyskać w Ministerstwie pod nr 01 874 8444 lub pod adresem www.welfare.ie

Ile kosztuje prowadzenie konta bankowego w Irlandii?

Samo założenie konta w większości banków jest bezpłatne, jednak banki mogą pobierać opłaty za utrzymanie konta. Przykładowo Bank of Ireland pobiera 28 centów od każdej transakcji albo 11,40 euro na kwartał do 90 transakcji, każda następna kosztuje 28 centów. Z kolei w Ulster Bank płaci się 10 euro rocznie za posiadanie karty bankomatowej, a w AIB 20 centów od każdej transakcji plus 4,5 euro na kwartał.

Irish National Bank nie pobiera żadnych opłat, ale wymaga dowodu otrzymania trzech ostatnich pensji. Wolne od opłat jest również posługiwanie się kontem w Permanent tsb bank, jednak jeżeli nie jesteś nigdzie zatrudniony to musisz wnieść opłatę startową w wysokości 120 euro.

Lista najważniejszych Banków w Irlandii:

 • AIB
 • Bank of Ireland
 • Permanent tsb
 • Ulster Bank
 • Anglo Irish Bank
 • ACCBank
 • ICS
 • IIB Bank
 • Bank of Scotland Ireland
 • Irish Nationwide
 • First Active
 • EBS

Dodatkowe informacje o przelewach z banku Pamiętajcie, że niezależnie od tego czy wysyłacie z irlandzkiego banku pieniądze na konto walutowe czy złotówkowe potrzebujecie jeszcze dodatkowo dwóch informacji: numeru IBAN rachunku odbiorcy Waszego przelewu oraz kod BIC/SWIFT banku, do którego środki zostaną przekazane.

Numer IBAN rachunku to międzynarodowy numer rachunku bankowego. Polski numer IBAN to po prostu numer rachunku, przed którym stawiamy PL, np. PL00 1111 2222 3333 4444 5555 6666 7777. Pamiętaj, że numer rachunku w Polsce zawsze składa się z 26 cyfr.

Kod BIC/SWIFT banku to specjalny - ośmioznakowy - kod pozwalający zidentyfikować instytucję bankową, do której przelew jest wysyłany w ramach systemu SEPA. Jest to stały, niezmienny kod przypisany do danego banku. Czasem można spotkać kody jedenastocyfrowe, wówczas trzy dodatkowe znaki identyfikują np. oddział danego banku.

UWAGA! Z Ferpay wygodniej! Jeśli wysyłasz pieniądze z Irlandii do Polski przez serwis Ferpay na konto złotówkowe wystarczy podać zwykły numer rachunku bankowego w Polsce.