Wysyłasz:
GBP/PLN
Odbiorca otrzyma:
Opłata za przelew :
Czas realizacji:

Jak wysłać przelew Euro z Irlandii do Polski?


Od momentu wkroczenia Polski do Unii Europejskiej tysiące Polaków wyemigrowało do innych krajów - głównie za pracą, w poszukiwaniu lepszych perspektyw rozwoju lub wykształcenia. Największa grupa polskich emigrantów znalazła swoje miejsce na Wyspach: w Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Polska emigracja jest tak liczna, że obecnie w Irlandii Polacy są drugą co do wielkości grupą etniczną i jednocześnie najbardziej aktywną zawodowo gdyż wyjeżdżają głównie ludzie młodzi oraz w sile wieku. Dla wielu z nich wyjazd do obcego kraju za pracą i uczciwym zarobkiem stanowi ogromne wyzwanie. Znalezienie mieszkania i pracy, uregulowanie spraw związanych z przybyciem do Irlandii, ubezpieczenie oraz wsparcie rodziny w Polsce czy regulowanie należności tytułem rat, kredytów oraz abonamentów.

Na polonijnych forach o życiu w Irlandii ciągle pojawiają się pytania o to, jak przesłać pieniądze do Polski, gdzie tanio zrobić przelew do Polski oraz jakie dane są potrzebne do wysłania przelewu. Zebranie tych wszystkich informacji może zabrać sporo czasu oraz nastręczyć sporo problemów komuś nie wtajemniczonemu w tematykę przelewów międzynarodowych. Postanowiliśmy nieco pomóc w tym temacie!

Co zatem należy wiedzieć gdy chcemy wysłać przekaz z Irlandii do Polski? Przede wszystkim jeśli jeszcze nie masz konta bankowego w jednym z irlandzkich banków to załóż je jak najszybciej. Konto bankowe to nie tylko przechowywanie środków i wysyłanie przelewów ale również wiele innych możliwości jak odnawialne linie kredytowe, karty płatnicze, ubezpieczenia. Warto mieć konto bankowe i wiedzieć jak z niego korzystać, choćby po to by zrobić przelew do Polski. W jaki sposób zrobić to najkorzystniej to zaraz się dowiesz.

Jeśli masz już rachunek bankowy to powinieneś dowiedzieć się paru rzeczy o nim. Po pierwsze wszystkie banki w strefie Euro - również w Irlandii - oraz banki działające w pozostałych krajach UE - także w Polsce współuczestniczą w tzw. systemie SEPA (Single Euro Payments Area). System ten pozwala na wykonywanie przelewów do wszystkich krajów Unii w tym także wysyłanie przelewów z Irlandii do Polski. Przelewy w systemie SEPA są dostępne zarówno dla firm jak i dla klientów indywidualnych czyli praktycznie dla każdego.

Co jeszcze musisz wiedzieć zanim wyślesz swój pierwszy przelew?

Po pierwsze przelewy w systemie SEPA są wykonywane tylko w jednej walucie - EURO. Wysyłając pieniądze z Irlandii do Polski najlepiej jest więc wysłać środki na konto walutowe w Polsce. Unikniemy w ten sposób niekorzystnego dla nas przewalutowania po kursie bankowym. Koszt takiego przelewu do Polski to zazwyczaj nie więcej niż zwykły irlandzki przelew, ale należy liczyć się z tym, że bank odbiorcy w Polsce pobierze z wpłaconej kwoty prowizję za przyjęcie przelewu i to często nie małą! W zależności od banku opłaty różnią się wysokością i warto zapoznać się z nimi przed wysłaniem przelewu do danego banku w Polsce.

Przy przelewie na konto złotówkowe należy wziąć pod uwagę przewalutowanie środków z euro na złotówki po kursie bankowym, który jest zwykle dużo mniej korzystny niż w kantorach. Dodatkowo nie wiemy nigdy do końca ile tak naprawdę pieniędzy otrzymamy w złotówkach (prowizje banku za przewalutowanie + zmienny kurs). Przy większych kwotach możemy stracić w ten sposób całkiem sporo pieniędzy.

Dobrym rozwiązaniem w takich sytuacjach wydają się być kantory internetowe, ale również tutaj możemy spotkać się ze sporymi opłatami za wpłacenie lub wypłacenie środków - nawet do 2% od wypłacanej kwoty. Przy większej ilości przelewów opłaty mogą nam pochłonąć cały zysk z lepszego kursu oferowanego przez kantor. Nie jest to również dobra opcja dla osób, które naprawdę cenią sobie czas. Wpłata, wymiana i wypłata środków może potrwać nawet do 4-5 dni!

Oprócz banków i kantorów internetowych możemy również skorzystać z usług prywatnych firm pośredniczących w przelewach. Firmy te oferują zazwyczaj stabilny kurs wymiany, realizację przelewu na dowolne konto w Polsce według jasnych zasad i co najważniejsze - nie musisz zakładać płatnych kont walutowych w Polsce! Warto jednak dobrze sprawdzić komu powierzamy swoje pieniądze oraz upewnić się, że usługa jest dla nas naprawdę korzystna. Na rynku istnieje sporo firm oferujących przelewy z Irlandii do Polski i przy wyborze jednej z nich należy uwzględnić:

  • oferowany kurs wymiany,
  • opłaty za zlecone transakcje,
  • szybkość realizowania przelewu,
  • bezpieczeństwo transakcji,
  • opinie o firmie innych użytkowników,
  • możliwość płatności kartą debetową,
  • negocjacja kursu.

Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę to wyjątkowe i elastyczne rozwiązania oferuje Ferpay. Przelewy standard realizowane następnego dnia roboczego, przelewy ekspresowe - w 10 minut! - przekazy oraz przelewy walutowe do Polski z możliwością opłaty zlecenia za pomocą karty płatniczej - to tylko nieliczne z naszych rozwiązań.

A dla chcących naprawdę oszczędzać na wymianie walut mamy coś ekstra: E-wallet i Ferpay Exchange - kantor wymiany walut i przesyłarka pieniędzy w jednym. Wystarczy zasilić swój portfel walutowy w serwisie Ferpay i korzystać ze zgromadzonych środków w dowolny sposób: wymieniać po lepszym kursie niż oferowany w innych serwisach lub wysyłać pieniądze do Polski jeszcze szybciej i taniej (przelew do Polski to tylko 40 groszy!). Wszystko zależy tylko od Ciebie.